Skip to content

Jeszcze kilka lat temu na firmy pożyczkowe patrzono nieco krzywym wzrokiem, starano się je omijać, a korzystanie z nich ukrywano przed znajomymi, a często nawet przed bliskimi. Kłopoty finansowe były niemal tak wstydliwe, jak złapanie choroby wenerycznej. Dzisiaj, kiedy czasy mamy znacznie trudniejsze szczególnie dla mniej wykwalifikowanych pracowników, zmieniło się podejście do pożyczania pieniędzy oraz instytucji, które takie usługi oferują swoim klientom. Powoli zmienia się również wizerunek banków i depczących za nimi krok w krok parabanków.
O ile banki uważane były jeszcze do niedawna za źródło solidności i rzetelności, ceny, jakie dyktują ostatnimi czasy za swoje usługi oraz zawiłość najróżniejszych zasad czy długość i ilość koniecznych do załatwienia formalności przekonuje konsumentów do korzystania z innych rozwiązań, oferujących pieniądze w znacznie krótszym czasie, na zdecydowanie lepszych warunkach niż banki.
Warto również wspomnieć, że wszystkiego instytucje finansowe są dzisiaj pod dokładną obserwacją samych zainteresowanych – klienci dokładnie obserwują poczynania firm pożyczkowych i każde potknięcie od razu widzi światło dzienne dzięki Internetowi. Wiele stron internetowych prowadzi dokładne rankingi, również wierzytelności, co pozwala poczuć się bezpieczniej samym zainteresowanym. Im większe zaufanie do firmy i produktu, tym więcej nowych klientów oraz tym więcej klientów lojalnych, w razie kłopotów finansowych powracających do tej firmy, która bez zbędnych pytań czy formalności zwyczajnie udzieliła pomocy potrzebującemu. Wiele z tych większych firm, jak Wonga czy Vivus, są dzisiaj poważaną na rynku marką, która nie potrzebuje nawet za bardzo reklamy – broni się sama, a klientów zdecydowanie jej nie brakuje.

W jaki sposób przekazywane są pieniądze przez bank, a jak przez parabank?

Kolejną różnicą, jaka dzieli jedną i drugą instytucję, jest sposób wypłacania pieniędzy przez jednych oraz drugich. Kredy zaciągany jest zawsze na dokładnie i ściśle określony cel, jaki musisz podać przy składaniu wniosku. Pieniądze zawsze przelewane są na rachunek bankowy i nie ma możliwości otrzymania gotówki do ręki. Procedura ta często związana jest również z koniecznością założenia bieżącego rachunku w banku, w jakim starasz się o kredyt. W przypadku pożyczek masz większe możliwości – pieniądze mogą zostać wypłacone zarówno w postaci gotówki wprost do rąk lub na życzenie klienta mogą zostać wpłacone na dowolne konto bankowe, jakie zostanie podane przy składaniu wniosku o pożyczkę. Różny jest także czas, w jakim możesz otrzymać pieniądze. Banki ze swoimi kredytami niekoniecznie się spieszą i w zależności od banku przyznanie środków może trwać nawet dobę. W przypadku chwilówek masz możliwość zdobycia pieniędzy w dosłownie piętnaście minut, ponieważ instytucje parabankowe doskonale wiedzą, jak ważny jest w takich przypadkach czas. Nie ma znacznie dla instytucji parabankowych, kiedy uzupełniasz wniosek – w przypadku tych internetowych możesz to zrobić o dowolnej porze dnia i nocy, również w weekendy, strony internetowe działają bowiem całodobowo, w przeciwieństwie do banków. Jeśli pracujesz etatowo między dziewiątą a siedemnastą godziną, szanse na dostanie się do banku i załatwienie kredytu masz raczej znikome. To również kolejna kwestia, dla której coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z firm pożyczkowych.

Ilość formalności

O tym, jak wiele dokumentów czeka cię do podpisania przed wzięciem kredytu, każdy chyba doskonale zdaje sobie sprawę. Dodatkowo wszystkie umowy oraz załączone dokumenty są napisane w taki sposób, że jedynie specjalista jest w stanie dokładnie zrozumieć ich sens. Nierzadko również w samych umowach można doszukać się kruczków, o których doradca kredytowy w banku nie powiedział czy celowo pominął z pewnych względów. Względy te z kolei najczęściej związane są z dodatkowymi opłatami czy kosztami, jakie mogą nas spotkać, jeśli na przykład przedwcześnie będziesz chciał zerwać umowę czy spłacić swoje zobowiązanie.
Do zaciągnięcia kredytu najczęściej potrzebne są wszystkie możliwe dokumenty – począwszy od dowodu osobistego, przez zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy. Czasem banki również dzwonią do firm, w których pracujemy, w celu weryfikacji danych, jakie przedstawiliśmy w wypełnianym wniosku. Do tego każdorazowo klient banku sprawdzany jest pod względem swojej historii kredytowej i ewentualnych wpisów do rejestru dłużników – to również standardowa procedura, od której nie ma odwołania. Rozpatrywanie wniosku o przyznanie kredytu trwa w bankach zazwyczaj do kilku dni. To nie wszystko – jeśli twoja historia kredytowa będzie wyglądać niekorzystnie lub nie będziesz posiadać odpowiednio wysokich zarobków, twój wniosek o przyznanie kredytu może zostać zwyczajnie odrzucony.
Zupełnie inaczej rzecz ma się w przypadku chwilówek – tutaj procedury są bardzo jasne, a otrzymanie gotówki nie staje się misją niemożliwą. Co prawda w większości przypadków również będziemy sprawdzani w rejestrze dłużników, jednak cała procedura trwa znacznie krócej. Aby otrzymać pieniądze, najczęściej wystarczy skan dowodu osobistego, wypełnienie formularza osobowego oraz złożenie własnoręcznego podpisu pod warunkami umowy, jaką zawierasz. W przypadku internetowych chwilówek zamiast podpisu najczęściej stosowanym sposobem potwierdzenia swojej tożsamości jest przelanie 1 gr, 1 zł lub 10 zł na specjalnie wygenerowane konto bankowe. Pieniądze na swoim koncie masz zwykle do piętnastu minut od złożenia wniosku. Trudno się więc dziwić, że w sytuacji, w której brakuje nam nagle pieniędzy, decydujemy się na skorzystanie z tej opcji, która daje pieniądze niemal od ręki.